Şok diyetlerin psikolojik etkilerini biliyor musun?

Gelin hemen şok diyetlerin ilk akla gelen olumsuz etkilerini sıralayalım;


· Uzun süreli açlık sonrasında vücutta yaşanan ani su kaybı; halsizlik, tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesine neden olmaktadır.

· Şok diyetleri uygulayan kişilerde baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu görülebilmektedir.

· Yavaşlayan metabolizma sonucunda kronik yorgunluk ve dikkat düzeyinde azalma oluşur

· Sadece su içmeye yönelik diyetlerde oluşabilecek “su zehirlenmesi”, bilinç kaybına varabilecek sonuçlar ortaya çıkabilir.

· Vücuttan su kaybını sağlayarak elektrolit dengesinin bozulmasına ve kalp ritminin düzensizliğine neden olur.

· Özellikle mevsim geçişlerinde uygulanan şok diyetlerin sonucunda görülen kansızlık, saçların güçsüzleşmesiyle birlikte hızla dökülmesine neden olmaktadır.

· Yetersiz ve dengesiz kalori alımı sonucu, kas kayıpları kaçınılmaz olur.

· Yetersiz vitamin ve mineral tüketimi sonucu bağışıklık sisteminde zayıflama olur.

· Sindirim ve sinir sisteminde bazı bozukluklara neden olabilir.

· Düzensiz kilo alıp vermenin sonucunda oluşan kalıcı kilo fazlalığı, insülin direncine sebep olarak şeker hastalığı riskini artırmaktadır.

· Protein ağırlıklı diyetlerde kolesterol yüksekliği ortaya çıkabilmektedir.


Kişi kendine ve etrafına isterse ne kadar kontrollü ve istikrarlı olduğunu, neler başarabileceğini hemen göstermek istediği için tüm bu olumsuzluklara katlanır.

Uzun süredir içinde bulunduğu bu bedenden kısa sürede kurtulmak ve değişmek kişinin koyduğu hedeftir.

Halbuki yıllarca kilolarla savaşmış, kah kazanıp kah kaybetmiş ve çoğu zaman pes etmiş birisi olarak kişinin bu kaotik döngüye,hayatına ve bedenine duyduğu öfke öne çıkıyor..

Kendine ceza verircesine tek tip gıda ile sürekli salata vb. gıdalarla günlerce besleniyor. Bir süre öncesine kadar en büyük keyfi yemek yemek olan, damak tadına düşkün, hayattan haz duygusunun çoğunu gıdalardan alan birisi için tamamen ters olan bu eylem, kısa sürede çok etkili bir mutsuzluk reçetesi haline geliyor.

Doğru yöntem çok bilindik ve bir o kadar basit.

Yıllara yayılmış alışkanlıkları, beden algısını, bedenin kendi içindeki düzeneğini 5 günde değiştirmeyi beklemek yerine zamana yayarak yeni alışkanlıklar kazanmak.

Zihninizin, bedeninizin bu yeni sisteme adapte olması, uyku, beslenme saatleri, fiziksel egzersizlerin de düzenlenmesiyle zamanla kabul görecek ve biyolojik saatiniz buna uyumlanacaktır.

Elbette uzman desteğiyle yapılacak vücudu şaşırtan kısa kürler, 3 günü aşmayan detokslar sistemi tazelemek açısından faydalı ancak internetten veya çevreden edinilen sihirli formüller kişinin ruh halini olumsuz etkileyecektir.

Unutulmaması gerekir ki insan psikolojisi, bedeninde olan biten her şeyden etkilenir. İlk birkaç gün sıvı kaybıyla gelen kilo farkı neşe ve coşku yaratırken, ardından gelen düşüş ile hayal kırıklığı da büyük olacaktır. Kilo verme hız kesince kişi sorgulamaya ve kendini eleştirmeye daha da sıkı kurallar koymaya çalışırken tek tip beslendiği için daha halsiz, daha enerjisiz ve düşük bir ruh halinde olacaktır. Kısa sürede verdiği kiloları almak veya bir süre sonra diyeti bırakmak, kişinin hem motivasyonunu hem kendine olan inancını kaybettirir.

Bu döngüde kaldıkça kendine olan özgüveni sarsılacak, etraftan eleştirilme korkusu, sürekli göz ününde olmanın getirdiği kaygılarla birlikte kilo vermek daha da zorlaştıracaktır.

Ama alışkanlıkları yavaş yavaş değiştirmek, rutinlerini bozmak, yeni damak tatları geliştirmek, eski alışkanlıkları ve kilolu eski bedeninizi sonsuza dek geride bırakmaya yardım eder. Acele etmeden, her ezberlenmiş hatalı eylemin yerine doğru olanı koymak, bir yandan kendinden emin olmaya, sürekli yoyo etkisi gösteren al ver döngülerinden kurtulup yavaş ama emin adımlarla ilerleyip sonuç almaya yardm eder.

Unutmayın o kiloları 5 günde almadınız ve sihir dediğimiz şey sadece kendine inanmak ve harekete geçmekle gerçekleşir.

Kendinizi olduğunuz halinizle önce kabul edip, sonra değişime nerelerden başlamanız gerektiğini tespit etmelisiniz.

Sonrasında yeni bir hayat için atılacak tüm adımlar, kazanılan yepyeni alışkanlıklar daha sağlıklı daha kaliteli bir yaşamın temelini oluşturacaktır.

  • Diyet
  • Beslenme
  • Hızlı
  • Kilo
  • Verme
  • Yazıyı Paylaş