Başladığın diyeti başarılı sonuçla bitirebilirsin!

Çağımızın en çok karşılaşılan sorunlarından birisi obezite ve fazla kilolar. Her yaştan her cinsiyetten kişilerde görülebilen bu problem kişinin beden sağlığını tehdit ettiği kadar, ruh sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Yaşamının büyük kısmında özellikle ergenlik çağı ve sonrasında kilo ile büyüyen bireylerde bu benlik algısını ve kişilik gelişimini de birebir etkiliyor. İlk çağlarında daha sağlıklı kiloda olup doğum, hastalık, düzensiz yaşam ve menopoz, sakatlık, genetik miras vb. etkenlerle birlikte bazı bireylerde ciddi kilo artışı da gözlenebiliyor.

Ailesinde, içinde bulunduğu sosyal çevrede, işte, okulda, aynada sürekli şişman, yeterince zayıf olamayan birisi olduğu gerçeğiyle her gün yüzleşiyor. Ve bu durum gündelik hayatına olumsuz yansımaya başlıyor.

Duygusal iniş çıkışlar, kiloyla sürekli savaş halinde olmak, bir süre kazanmak, ilk duygusal krizde pes etmek, istediği kiloya ulaşamayınca veya yeme dürtüsünü bastıramadığında başarısızlık hissiyle yüzleşmek, gittikçe bedenine ve kendine öfkeye de dönüşebiliyor.

Kendini, bedenini, beğenmek, beğenilmek, herkes gibi olmak isteği sağlıklı ve dengeli alışkanlıklar kazanma isteğinin de önüne geçiyor. Çünkü kilolu haline tahammülü kalmıyor kişinin ve kendini iyi hissettirecek hızlı sonuçlarla geçici tatmin olmak istiyor.

Burada da devreye şok diyetler, sihirli formüller, içecekler, kontrolsüz detoks programları hatta su zehirlenmesi dediğimiz sürekli su içilen perhizler devreye giriyor. Metabolizmaya yer yer hasarlar veren bu denemeleri gün geçtikçe daha fazla duymaya başladık.

Ben şok diyetleri çikolata şekerleme etkisiyle bir görenlerdenim.

Tıpkı duygusal açlıklarımızı, bedenimizdeki enerji açığını çikolata ve benzeri tatlılarla geçici olarak tatmin edip bir süre sonra daha keyifsiz daha çökkün oluyorsak, şok diyetlerle de uzun vadede daha fazla zarar görüyoruz. Oysa yaşamından memnun olmak birkaç dakika değil genele yayılması gereken bir ruh halidir. Sağlıklı beslenme de aynı şekilde 5 günle sınırlanmadan genele yayılmalıdır.

Dolayısıyla öncelikle kendimizle barışık bir şekilde bu durumun orta-uzun soluklu bir süreç olduğunu ve motivasyonumuzu bu olumlama ile yüksek tutmalıyız. Başarılı bir süreç yönetimi iyi sonucu size getirecektir.

  • Diyet
  • Sağlıklı
  • Beslenme
  • Obezite
  • Kilo
  • Verme
  • Yazıyı Paylaş